Žákovský Parlament hostem v Senátu

Na půdě Senátu ČR jsou každoročně představovány projekty žákovských parlamentů, které děti samostatně zrealizovaly a které jsou zajímavé i pro ostatní školy. Součástí programu je prezentace nejinspirativnějších projektů žákovského parlamentu školního roku 2018/2019.
Akce je určena školám, které mají žákovský parlament a dlouhodobě usilují o posilování participace dětí na životě školy. Žákovský parlament těchto škol uspořádal ve školním roce 2018/2019 nějakou pěknou akci, o kterou se chce podělit s ostatními. Do Senátu je zváno 6 zástupců žákovského parlamentu s pedagogickým doprovodem a zástupce vedení školy nebo města.
V letošním roce přijali pozvání do poroty senátorka Miluše Horská, senátor Marek Hilšer, moderátor Martin Veselovský, zpěvák a herec Adam Mišík a předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Šimáčková Laurenčíková.

Zde je deset finalistů a jejich projekty, naši Parlamentálové jsou jedni z nich 🙂 ! Gratulujeme! 
• ZŠ Školní, Bruntál – Mezigenerační setkávání aneb babičko vyprávěj: Začlenění žáků školy do života seniorů v obci.
• ZŠ Volary – Školní zprávy Žákovského parlamentu: Zprávy z parlamentu na vlastním YouTube kanálu.
• ZŠ Hořice – Daruj knihu, daruj radost: Sbírka knih pro klienty Ústavu sociální péče pro tělesně postižené.
• ZŠ Masarova, Brno – Masařky sázely stromy republiky: Uspořádání akce pro 4 základní školy a oslava 100 let republiky.
• ZŠ TGM, Milovice – Stop plastovým obalům: Snížení užívání plastových obalů a vytvoření látkových alternativ.
• ZŠ Lesní, Liberec – Lesní světlušky pro Světlušku – naše světlo září v srdcích: Charitativní akce a seznámení žáků s problematikou zrakově postižených.
• ZŠ TGM, Blatná – Maratón pro Město Blatná aneb Maratón dobrých skutků: Udržování pořádku v obci a osvěta veřejnosti.
• ZŠ JUDr. Josefa Mareše a MŠ, Klášterní 2, Znojmo – Retro den První republika: Přiblížení života v časech první republiky žákům celé školy a oslava 100 výročí.
• ZŠ Dolní Žandov – Ježíškova schránka – zvonička: Ježíškova zvonička, místo společného setkávání dětí, rodičů i dalších obyvatel obce.
• Dvořákovo gymnázium a SOŠE Kralupy nad Vltavou – Dny Země: Uspořádání programu na ochranu lidských práv a životního prostředí včetně charitativního běhu

Ačkoli se vítězem letošní soutěže se stal tým dětí ZŠ Milovice s projektem „Stop plastovým obalům“, jsme pyšni na to, že se naši zástupci do Senátu probojovali a přejeme jim hodně dalších dobrých nápadů. Děkujeme za příkladnou reprezentaci školy a města. Jmenovitě Filipu Naumovi, Kryšpínu Šťástkovi, Gabriele Klementové, Lucii Švecové, Adamu Falcovi, Františku Maxovi, koordinátorkám ŽP Kláře Michlíčkové a Mgr. Ivaně Černé a paní místostarostce Mgr. Janě Bártové.

Video zde.

Text: J. Fistrová Foto: Jan Krčmář